Yeni malülen emeklilik yasası 2013

2013 yılı için yeni en son gelişmeler ve en son malülen emeklilik haberleri şu şekilde.

2013 yılı için 01.09.2013 tarihinde bu yasa yürürlüğe girdi, buna göre yeni malülen emekli olacak kişilerin aşağıdaki haberin detayını iyice incelemeleri gerekiyor. Bilgilerinize sunuyoruz.

2013-malulen-emeklilik-yasası-degisiyor-kapsami-nelerdir

2013 yeni malülen emeklilik yasası ve şartları hakkında bilgiler

SGK’nın malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenlemesi yürürlüğe girdi.

21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.

Yasa 4 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emekliliğin kapsamını genişletiyor. Bugün yürürlüğe giren düzenlemeyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek.

Yeni düzenlemeyle malulen emekli olanların sayısı 119 bine çıkacak.

Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olmak isteyenlerin, çalışma gücünü iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle en az yüzde 60 kaybettiğini sağlık kurulu raporuyla kanıtlaması gerekecek. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

 

KEMİK İLİĞİ NAKLİ HARİÇ

Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara maluliyet hakkı geliyor. Hastalara böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri yeni düzenlemeyle kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malul kabul edilecek.

 

1 Eylül 2013 itibari ile malulen emeklilik yürürlüğe girdi. Kimler nasıl emekli olacak? Malulen emekli olmanın şartları nelerdi? Malulen emeklilik detayları burada…

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığı ekleyerek kapsamını genişlettiği malulen emekliliğin detayları belli oldu. 971 lira maaşla malulen emekli olacak bu kişilere yönelik düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemeye göre, malulen emekli olunabilinecek hastalıklar ve koşulları şöyle:

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK

Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.
Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.
Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.
Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.
Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.
Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.
Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.
Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.
MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.
Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.
Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR

Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.
Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.
 
ASTIM HASTASI MALUL SAYILDI

Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.
Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.
Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.
Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

SAYI 119 BİNE ULAŞACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624’ten 119 bine çıkacak.

Bir önceki yazımız olan Tarım sigortası emeklilik şartları ve tablosu başlıklı makalemizde tarım sigortası emeklilik hesaplaması, tarım sigortası emeklilik yaşı ve tarım sigortası malülen emeklilik şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni malülen emeklilik yasası 2013 Emeklilik Sorgulama TC Kimlik,malulen emeklilik yasası,Yeni Emeklilik Yasası 2013,malülen emeklilik yeni yasa,yeni emeklilik yasasi makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

le = window.adsbygoogle || []).push({});
Yeni malülen emeklilik yasası 2013 makalesi Ana Sayfa, EMEKLİLİK SORGULAMALARI kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yeni malülen emeklilik yasası 2013” için 107 yorum

 1. mehmet ali güç diyor ki:

  sara hastasıyımm 1800 güne geçik prımım var ama yüzde 60 heyet raporu alabılırmıyım. zaten yüzde 40 raporum var yardımcı olursanız sevınırımmm

 2. ramazan diyor ki:

  ben malülen emekliyim yeni kanuna göre normal emekli olabilirmiyim

 3. vedat diyor ki:

  tansiyon hastaları emekli oluyormu

  • NERMİN KUYUMCU diyor ki:

   Merhaba.. benim babam 1943 doğumlu 650 ssk günü 1000 bağkur günü mevcut ve 2 yıl askerliği borçlanabiliyor.3 kere mide kanaması geçirdi ilaç kullanıyor aynı zamanda tansiyon ve prostat ilacı kullanıyor yeni torba yasasında ki malülen emeklilik şartlarını oluşturuyormu bu rahatsızlıklar çünkü günleri topladığımızda 1800 günü geçmekte. acil yardımalrınız rica ediyorum..

 4. Elvan Ankan diyor ki:

  1975 doğumlu,Kemik kanseri hastasıyım,ayak bileğimden kemik nakli oldum,şuan hastalığım nedeni ile raporluyum,fakat 1321 gün pirimim var.Yeni yasada bende emekli olabilirmiyim.
  Saygılarımla

 5. Hayrettin Görer diyor ki:

  % 45 ortrpedik engelliyim. 3600 prim ödemem var. emekli olabilir miyim?

  • bayram diyor ki:

   bu yasa ile olamaz isen vergi indiriminden emekli olabilrisin.Vergi indiriminden emeklilik konusunda sosyal güvenlik kurumuna gidip bilgi alabilrisin.

  • ismail karadagllı diyor ki:

   hayır en az %60 olacak

 6. celal durmuş diyor ki:

  ben uzun zamandır astım koah hastasıyım 1800 gun prim odemem var rapor alıp emeklı olabılırmıyım ? solunum yetmezlıgı nedenıyle solunum cıhazları kullanıyorum sureklı olarak .

  • mustafa diyor ki:

   celal kardesım bnde koah tan yuzde 40aldım sekerden 20 ettı 60 heyette 52 ye dustu engellı emeklı olunuyo

 7. mehmet diyor ki:

  ben ablama böbrek verdim 1998 girisim var 2200günüm var malulen emekli olabilirmiyim

  • Selahattin diyor ki:

   Bende Kardesıme bobrek verdım 2500 iş günüm var mağlulen emekli olabilir miyim ??? Cvp verirseniz teşekkür ederim

 8. mehmet cunlu diyor ki:

  ben kardesime böbrek verdim 1998 girişim var 22oogünüm var emekli olabilirmiyim

 9. kutbetin özcanlı diyor ki:

  astım hastasıyım inşaatlarda çlışıyorum ama çok zorlanıyorum ve 700 günlük pirimım var buna göre malülen emekli olabilirmiyim

 10. rukiye ayyıldız diyor ki:

  BEN ASTIM KUAH HASTASIYIM ŞU ANDA ÇALIŞAMIYORUM 1800 GÜN SİDORTAM VAR SSK GİRİŞİMİN ÜZERİNDEN 12 YIL GEÇTİ İLAÇ RAPORUM VAR MALULEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM YAŞIM 29.

 11. sedat diyor ki:

  ben kronik akciger aynı zaman da astım (koah)hastasıyım %80 raporum var askerlik borçlanmamı ödeyip malülen olmak için müraçatta bulundum sgk beni tekrar kendi ön gördügü hastaneye rapor almam için sevk etti sevk ettikleri hastanede %80 rapor verdi .sgk bölge müdürlügü baglı bulundugum kuruma evraklarımı geri göndermiş 3.bir rapor isteniyor çapa tıp fakültesinden anlamış degilim. ben şişli etfal in verdigi kendilerinin gönderdikleri hastane raporunu neye göre kabül etmez kurum .belkide benden ölüm raporumu bekliyor olabilirlermi acaba çapa tıp fakültesin den de istenilen raporu aldım.ben hastamıyım degilmiyim hasta degilsem diger hastaneler bu tehşisi hastalıgı neden koydu.5 yıldan beri sürekli ilaç kullanmaktayım.kim haklı acaba

 12. /arif diyor ki:

  66görmekaybımvar hiper tansiyon var

 13. şevki karadağ diyor ki:

  01.04.2008 ssk başlangıcım.5 gün pirim ödemem var.09.10.1970 doğumluyum.8 ay önce böbrek nakli oldum.%76 raporum var.ayrıca şeker ve hipertansiyon hastasıyım.ne zaman emekli oluabilirim?

 14. dilek diyor ki:

  ben 75 dogumluyum 2002 yılından beri tip 1 seker hastasıyım 3000 günüm var gizli guatrim oldugu icin aşırı kilo kaybı yaşıyorum 120 kilodan 65 çok hızla düştüm malulen emekli olabilirmiyim?

 15. şeref kırarslan diyor ki:

  ben baypas oldum 4 damar benim malül emekli olma hakkım varmı saygılar

 16. ali calışkan diyor ki:

  selamunaleykum benim 3 damarım degişti yani baypaslıyım şu an calışıyorum 63 dogumluyum sigorta başlangacım 87 2045 gun sigortam var şartlar uygunmudur teşekurler

  • Engin ÇİDAR diyor ki:

   Malulen emeklilik başvurusu sonucu heyt muayenesi raporundaki tüm hastalıkların toplamım mı göz önüne alınıyor? Yoksa sadece biir arızın oranı mı % 6o olmalı. Heyet raporunun sonucunda malulen emeklilik kararını SGK MI VERİYOR?

   • admin diyor ki:

    Selamlar Engin Çidar, hayır bu kararı sgk değil emeklilik için başvuruda bulunduğunuz kurum veriyor.

 17. remzi diyor ki:

  merhabalar, 2005 ten ssk lıyım. 2000 iş günü primim var, 2009 da böbrek nakli oldum, eski yönetmelikte 2 sefer başvuru yaptım, red geldi tekrar başvuru yapsam onay gelırmı kolay gelsın

 18. İsmail Hakkı CANAKAY diyor ki:

  Ben 6000 gün pirim ödemiş emeklilik hakkını kazanmıştım ancak geçmiş dönemlerde iş yerim vardı bağkura 34.000 TL. Borcum olduğu için bu borç ödenmeden emekli yapmıyorlar. Bu arada da kanser hastalığına yakalandım hala bağkura borcum ödenmeden mamülen emeklilik şansım varmı ? Cevap verirseniz sevinirim saygılar.

 19. fatma özer diyor ki:

  bağkura girerken dalaği olmayan ssk iş kazası geçırmiş bırı sara hastalığı var askerlık yapmamiş. yüzde 37 rapor verildı. oysa askerlık raporu yüzde 40 veya 45 tırkı askerlığını yapmamiştır. şimdi bu vatandaş 17 yıla yakında bağkur pirimı ödemiş fakat 58 yaşinda değil malülen emeklı olması mümkünmudur… soru soranlar olmuş umarım genel cevap alablırız saygılarımla

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Fatma Özer,

   Genel anlamda tek tek sizlere şu hastalıktaki şu rapora göre emekli olabilirsiniz yada olamazsınız diyemiyoruz malesef. Bu durumu SGK Müdürlükleri ile görüşerek netleştirmeniz gerekiyor. Sizlere yanlış bilgi vermek istemiyoruz.

   Saygılar.

 20. bülent diyor ki:

  slm benim yüzde4 89 solunum yetmez raporum var 18saat oksijen makinası ve bibap kulanıyorum eşime bakım aylıgı baglata bilirmiyiz

 21. ismail diyor ki:

  İyi gunler ben 7yildir behcet hastasiyim gecen sene uveitten sag gozumu kaybettim emekli olabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim

 22. nurhan tok diyor ki:

  ben bobrek hastasıyım tek bobreklıyım amılıyat oldum nefrıt bunye curutuyor oburude normalınden buyuk ve ıntaplanıyor malulen emeklı olabılırmıyım ar kaldıramıyorum ayaklarımı usutunce hastalanıyorum sık doktora gıtme ıhtıyacı duyuyorum 2700 ıs gunum var emeklı olabılırmıyımm malulen emeklı olabılırmıyım ve ne yapmam lZım nereye murCat edecem yardımcı olursanız sevınırım saygılar

 23. ahmet diyor ki:

  boynum kırıldı malulen emekli olabilirmiyim

 24. habil cun diyor ki:

  allah herkese acıl şıfa versın.bır sorum olacak eşım 3 yıldır kansr heylanda tedavı görüyo 1994 sıkorta gırışı var 597 pırım sayısı var yuzde seksan raporuvar acaba malulen emeklı olabılırmı

 25. şefik diyor ki:

  sag elbileyim den amaliyat oldu kemik kanseri dediler emekli olabilirmiyim özel bir şirkette calışıyorum 5300 günüm var

 26. fahri diyor ki:

  ben açık kalpamelyatı oldum kapak deyişti malulen emekli olabilirmiyim

 27. Orhan Keleş diyor ki:

  Oğluma böbrek verdim.5700 iş günüm var malulen emekli olabilirmiyim

 28. cahide kutluay diyor ki:

  ben 2 defa baypas oldum genel damar hastalığım var 1870 gün pirim var giriş tarihim 1986 doğum tarihim 02 02 1961 malulen emekli olabilirmiyim

 29. haluk demirkol diyor ki:

  ben penfigus hastasıyım 6 senedir kortizon kullanıyorum çalışırken çok yoruluyorum aynı zamanda tansiyon hastasıyım 20 ml gram tansiyon hapı kullanıyorum halsiz bir şekilde zorla çalışıyorum 2.000 gün iş günüm var nasıl emekli olabilirim teşekkürler

 30. mesutgul diyor ki:

  tüberküloz hastalıgı gecırdım 2006 da emeklı olabılırmıyım

  Kaynak Linki : https://www.tcilesorgulama.com/emeklilik-sorgulamalari/yeni-malulen-emeklilik-yasasi-2013

 31. selami diyor ki:

  merhaba ben askerden %40 lık sol gözde görme kaybından dolayı çürüge ayrıldım.tam teşkküllü devlet hastanesindende aynı oranda rapor vererek özürlü olarak işe başladım.şu zamana kadar 5630 gün pirim doldurdum. yeni yasadan yararlanabilirmiyim.lütfen bana bir cevap yazabilirmisiniz….

  teşekkürler…….

 32. ercan yuca diyor ki:

  merhaba ben meme kanseri hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim

 33. sait asıl diyor ki:

  merhaba ben 1990 da verem gecirdim tedani oldum 2000 de de astım hastalıgina yakalandım şu anda calışıyorum ama hersene işyerinden saglık raporu istenıyor o yuzden zorluk cekiyorum bende malülen emekli olabilirmiyım 6000 bini gecgin sigortam var emekli olabilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim

 34. samet akpınar diyor ki:

  benim tek böbreyimi alındı oyüzden mamülen emekli olabilirmiyim 4200 pirimim var

  • vedat diyor ki:

   merhaba arkadaslar ben 2012 vergı ındırımınden bas vurdum tek böbrek alındıdıye 2013 9uncü ayında bana yüzde 14 rapor verdıler acaba yeni kanuna göre rapor yukselırmı bana lütfen yardımcı olun tşk

 35. Mehmet Hamit CEVAP diyor ki:

  2003 ten beri sgk var. Benim doğuştan tek böbreğim yok. ve astım hastalığım var. mamülen emekli olabilirmiyim 2275 pirimim var

  • fahrettin erdoğan diyor ki:

   ben 1997 tmo ofisinden bağkur kaydım var.2003,2005 arası tarım sigortası 2006,2010 arası tarım bağkuru 2010,2014 arası SSK dan toplamda 2700 günüm var %40 malüllük vegi indirimim var.1997,2003 arasından gün alıp askerliğimi yatırsam emekli olabilirmiyim.Raopor tarihim=27.09.2013

 36. Ahmet diyor ki:

  İyi günler ben bağkur SSK askerlik borçlanma toplamı 3900 günüm var 3 yılda 90 kilodan 160 kiloya çıktımyüksek tansiyon şeker astım rahatsızlığım yanında bel fıtığı problemin de var kilodan dolayı EMAR çekilemiyorum ve ameliyat ta yapmıyorlar emekli olabilirmiyim teşekkürler

 37. mehmet ışık diyor ki:

  hemofili b hastasıyım malulen emeklılıkten yararlanabilir miyim.(kan hastalığı)

 38. osman çakır diyor ki:

  ülsaratif kolit hastasıyım malulen emeklılıkten yararlanabilir miyim

 39. Ahmet Nur diyor ki:

  Ahmet Nur abim olur 1948 doğumlu 1000 günü var.Çalışamıyor göz kulak ayak gibi güç kayıpları var malülen emekli olabilir mi ne yapmam gerekir. saygılarımla.

 40. sinan kalender diyor ki:

  (F.M.F)AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ HASTASIYIM GENETİK HASTALIKTIR VE TEDAVİSİDE YOK.AYRICA RAPORLARIMDA VAR YILLARDIR İLAÇ KULLANIYORUM.AYRICA BEL FITIĞIMDA VAR İLERİ DERECEDE.MALÜLEN EMEKLİLİKTEN YARARLANABİLİRMİYİM.23.EKİM 2013

 41. hüseyin özel diyor ki:

  merhaba arkadaşlar.ben kalp kapak ameliyatı oldum.şuan %50 raporumvar 06/1998 sgk girişim var 5200 gün pirimim var.1 ekimde yürürlüğe giren yasayagöre nezaman emekli olabilirim, sgk emekli maaşı hesaplama proğramında hesaplıyorum çok az gözüküyor,acaba görünen miktarmı oluyor yoksa üzerine giydirme yapılıyormu.cevap verebilirseniz çokmemnunolurum….24/10/2013

 42. özcan küçük diyor ki:

  1996 yılında tırafik kazası sonucu dalagımı kaybettim bu nedenlede askerlikte yapamadım 2800 iş günüm var malülen emekliolabilirmiyim

 43. erdar demirci diyor ki:

  MERHABA BEN ŞU AN BELEDİYE BAŞKANIYIM VE 2010 YILINDA KALP KIRİZİ GEÇİREREK ANJİO VE BAYPASS AMALİYATI OLDUM 5 ADET DAMARIM DEĞİŞTİ VE AYNI ZAMANDA ŞEKER HASTASIYIM VE İNSÜLİN KULLANIYORUM SABAH 25 ÜNİTE AKŞAM 22 ÜNİTE VE BENİM 12 YIL BAĞKUR 5 YILDA EMEKLİ SANDIĞI YATIYOR BENİM YENİ ÇIKAN MALÜLEN HASTALIK KAPSAMINDA EMEKLİ OLMA DURUMUM NEDİR. CEVAPLARSANIZ MENMUN OLURUM

  • halit çelik diyor ki:

   ben 2005 yllında baypans amaliyatı oldum 2 damar değişti ayrıca tip 2 diyabetliyim kamu kurukuşunda çalışıyorum 8500 pirimim var yüzde kaç raporla malulen emekli olabilirim birde sigortam tavandan yatıyor aylık bürütüm 3300tl olursam ne kadar maaş bağlanır bilgi verirseniz teşekkür ederim.

 44. ibrahim halil yilmaz diyor ki:

  Merhaba ;

  doğuştan tek böbrekliyom ve 4300 ssk pirim yatmıilığım var malulen emeklilik yasasından yararlanbilirmiyim

 45. barış diyor ki:

  mrb benim dalağım yok acaba yüzde olarak nekadar rapor alabilirim saygılar

 46. özlem diyor ki:

  babam hipertasyon hastası ve prostat amliyatı oldu 1000 günü var emekli oblilir mi

 47. hanefı beşiktepe diyor ki:

  1988sıkortagırışim dorduncuayın 1ınde ışbaşıyaptımdogumtarıhım 1969 ışgunumdolmuş 25senemdolmuş 10yılayakın şekerhastasıyım kalbımde sıtantvar bobrek amelıyatıolmuşum bobreklerım calışiyor cok hafıf şekervurmuş şuanda calışamıyorum aşirı halsızlıkvar vucudumda olan ragatsızlıgı doktorlarbulamıyor 3cocugum var okuyorlarzordurumdayım banayarmcıolmanızı dılerım nasıl emeklıolurum

 48. hanefı beşiktepe diyor ki:

  şekerhastaları emeklıolabılırdıyorlar enaz 3organdan bahsedıyorlar bunlar hangıorganlardır yuzde 60mış rapor alan ınsan olmuşzaten haklarımızı gaspetmışler şımdıde boyle hakverıyorlar ınanduşundukca sınırlerım altusoluyor amakendılerı 2yılda super emeklı edıyorlar bunlara secımgunu pankarlarla soracagım turk vatandaşlıgında gurur duymayı nefret etırdıler bunu cumur bakanına başbakana okutun gurur duysunlar ınsan cıkmazagırdımı neyapacagına kararveremez neyapar bellıolmaz

 49. haliltaş diyor ki:

  1974 doğumluyum 1986 yılında kaza geçirdim böbreğimin biri alındı 98 in 11. ayından beri bağkurluyum mağlulen emekli olabilirmiyim

 50. kerim diyor ki:

  böbrek nakıllıyım yuzde 70 özür raporum var bilgi istiyorum koşulsuz emeklılık denıldı dogrumu sartlar nedir

 51. abdulkerim üstün diyor ki:

  ben 01 03 2013 tarihli malül emekliyim aylıgım 500 tl ne zaman 971 tl olur acaba

 52. ahmet bilgin diyor ki:

  selamaleyküm.2010 yılında şeker hastalığına yakalandım.3800 ssk iş günüm var .inselün kullanmaktayım 2 yıldır malulen emekli olmam için yüzde kac rapor lazım.ne yapmam lazım

 53. mehmet diyor ki:

  gözmün biri görmüyor zihinsellik var parmaklarımı işyerinde kaybettim medivenden düşüp kolumun omurga kemği kirildi 2124 günüm var malulen emekli olabilirmiyim

 54. eylül diyor ki:

  mernaba annem 12 yıldır kanser hastası bağkur tarım malulen emklilik için başvuruda bulunduk ama bazıları neden başvurdunuz diyorlar maaşlrının çok düşük olduğunu söylüyorlar. yeni yasaya göre yapılan 971 maaş ssk lılrımı yoksa hepsinimi kapsıyor kafamız karıştı vereceğiniz bilgiler için teşekür ederim

 55. m.fırat diyor ki:

  merhaba ben kronik böbrek yetmezliği ve hiper tansiyon hastasıyım.böbreğimin yüzde 28i çalışıyor.malulen emekli olablirmiyim?sigota gün sayım da4800.

 56. adnanturkay diyor ki:

  ben 1988 yılında btv anterktonomi deudonun bulcus amelıyatı oldum ve bu tarihten sonra ssk başlangıcım oldu bir zaman geçtikten sonra öürlü raporu aldım ve ameliyat*kronik bronşit*vehiper tansiyon teşhisi konlarak 2022 özürlü maaşı baglandı ama benim 2024 gün ssk prim ödeme günüm var malulen emekli olma şansım varmı bu arada tarafıma ****koah***teşhisi konlarak 2 yıl boyunca raporlu ilaç kullandım kendi istegimle sıkntı çektim ama doktora tekrar baş vurmadım malulen emeki olabilirmiyim şimdiden tşk. ederim cevabınız için adnanturkay 05455638964..05062298064

 57. yüksel kanbay diyor ki:

  benim 2001den sigortaya girişim var yaklaşık 2200 ödenmiş pirim günüm var hiper tansiyon hastasıyım ilaç kullanıyorum yalkaşık bir yıldır ilaç kullanıyorum ve 2015 e kadar raporlu tansiyon ilacı kullanıyorum emekli olabilirmiyim böyle bir hakkım varmı beni bilgilendirirseniz sevinirim tel 05432738997 yüksel kanbay

 58. a.ferit özel diyor ki:

  ben behcet hastalıgım var acaba malulen emekli olmasını kapsarmı örenmek istiyorum ben ağır işte çalışamıyorum

 59. barış şahin diyor ki:

  arkadaslar %71 raporum var yankız 160 gün sigortam var bu yasa dan bende emekli olabilirmiyim lütfen beni bilgilendirin

 60. gülfidan diyor ki:

  slm benim %46 raporum war we 1998 de sigorta girişi war ama prim yatmadı ben bu ara boşlugu odesem olur mu oyle bişey warmı

 61. Kadir Akdaş diyor ki:

  İyi günler
  Benim bel fıtığı,boyun fıtığı,kolestrol birde psikiyatri psikiyatride ayakta tedavi gördüm fakat hiç bir netice alamadık doktor yatarak tedavi almamı söyledi bu yüzden de bel ve boyundan ameliyat olamıyorum kolestrol için raporlu ilaçlarım var kullanıyorum bir türlü düşmüyor son günlerde tansiyonumda aşırı derecede yükseliyor 18-20 arası ve ben bu rahatsızlıklardan dolayı çalışamıyorum sizce malülen emekli olma durumum olabilirmi? saygılarımla… Kadir Akdaş

 62. Nimet diyor ki:

  Babamın bağkur giriş tarihi 02.04.1998. hastalanma tarihi 10.07.1998 dir. bagkurun yönlendirdiği hastaneden %80 rapor alınmıştır. yenı çıkan yasaya gore bagkurdan emeklılık hakkı var. başvuru yaptık ve cevap olarak bagkur başlangıç tarıhı ıle hastalanma tarıhı aynı sene ıcerısınde olduğu ıcın red geldı 9 sene daha odeme yapmamız gerektıgını soyluyor belden asagı felç ve bır gelırı yok ne yapmamız gerekiyor nereye başvurmamız gereklı ılgınız ıcın teşekkür ederım.

 63. sezai diyor ki:

  ben 1981 nisan ayında sgklı oldum 1470gün sgk prim günüm var 1500gün isteğe bağlı bağkurluyum ben 1988 yılından beri nöroloji ve psiykrati ve sinirsel tansiyon hastasıyım ayrıca astım bronşitim var bende kalabalık yerlerde ve tempolu işlerde ağır işlerde çalışamıyorum hala tansiyon ve pisiykratik ilaçlar kullanmaktayım.sakin yerlerde kalabiliyorum ayrıca panik nöbetlerim var. daha önce tranksilin anefranil yeşil reçeteli ilaçlar kullandım.bende bu maluluk emeklilik hakkından yararlanabilirmiyim teşekkürler.beni bilgilendirirseniz sevinirim tel 05350599474-05376900828

 64. müjdat diyor ki:

  ben 1974 doğumlu oçak ayında 2004 yılında sgklı oldum 3200 pirim günüm var benim raporum %50 benim doğuştan hastalıhım var BEN NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM 3600 gün olurmu İLGİLEN DİĞİNİZ İÇİN TŞK

 65. Nazmi KAYATAŞ diyor ki:

  merhabalar ben böbrek hastasıyım 01.12.2013 tarihinde emekli oldum ama yukarıdaki yazıda emekli maaşı 971 tl diyor ama bana bağlanan maaş 619 tl niye böyle acaba bilgi dönerseniz sevinirim Tşkr ler iyi çalışmalar

 66. erdinç tunçbilek diyor ki:

  orta kulak ameliyatı geçirdim 15 yıl önce… sağ kulağımda yüzde 67 sol kulağımda ise yüzde 50 işitme kaybım var aynı zaman da da 8100 pirim günüm ödenmiş durumda bu yasadan faydalanmam mümkünmü malulen emekli olabilirmiyim… ilginiz için teşekkürler…

 67. serkan altan diyor ki:

  merhabalar.annem tansiyon ve panik atak hastası.aşağı 1800 güne yakın prim ödemesi var.malulen emekli olabilir mi acaba.ilginize teşekkürler.

 68. mesut cetın diyor ki:

  ben bobrek nakıl hastasıyım vergı ındırımınden yararlanıyorum sımdı bas vursam kosulsuz emekli olabilirmıyım

 69. yahya kara diyor ki:

  selm ben kalp hastasıyım üc damarım dehişti yüze 30 rapırım var yeni yasaya göre emekli olamilirmiy iş girişm 1997 3626 günüm var cavapınızımekliyom tehşekür ederim

 70. benramazanboz diyor ki:

  merhaba ben ramazan boz şuanda2900günüm varv3daha sonra 450gunde mahkeme yoluyla yatacak ancak dahaöncedenbir iş yerinde özürlü kadrosunda çalışdım ayagım ve kolumdan rahatsızım ½60 rapralabilirsememekli olabilirmiyi saygılarımla

 71. ayten diyor ki:

  mer ben meme kanserinden ameliyat oldum 1997 tarihinde ve 6 asens kemoterapi gördüm ve hastalıktan önce çalışıyordum ve 1401 günüm var malulen emekli olabilirmiyim .sgk başvurdum 400 gün isteğe bağlı öde dedililer ama bağkur olarak ödersem ödeme sonunda ssk dan emekli olurmuyum iyi çalışmalr

 72. Sinan Karaman diyor ki:

  tek böbreği olanlar için emeklilik şartı nedir, yüzde kaç raporu olması lazım, net bir şey söylerseniz sevinirim.

 73. adem diyor ki:

  akciger amaliyatı geçirdim 2000 yılında 2200 sgk dan pirimim var ve %80 iş göremez raporum var ne zaman malülen emekli olurum cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşkürler

 74. SEFA diyor ki:

  ANNEM 1966 DOĞUMLU SİGORTA GİRİŞ 1989 264 GÜNÜ VAR.2007 DE KALP AMELİYATI OLDU MALÜLÜN EMEKLİ OLABİLİR Mİ

 75. mustafa diyor ki:

  Anlamadigim neden tip fakultesinden isteniyor saglik raporu devlet hastanesinden alinan rapor neden geceri olmuyor

 76. abdulkerım kucukosmanoglu diyor ki:

  ben kalp kagım degıstı 1997tarıhınden yuzde 40 raporum var yenı rapor ıstedıler 3600 ıs gunum var yuzde 4o alırsam emeklı olabılırmıyım

 77. erdoğan arslan diyor ki:

  iş kazası geçirdim yüzde 21 raporum var sskdan negibi haklardan yararlanabilirim

 78. özcan saygılı diyor ki:

  merhaba ben Özcan doğuştan tek böbrekliyim ve hipertansiyonumvar tek böbreğe %30 diyorlar ama bana tek böbreğe %10rapor verdiler doğrumudur teşekkürler

 79. ismail karadagllı diyor ki:

  arkadaşlar ben bu işin takipciligini yapıyorum arayın yardımcı olalım 5383923436

 80. ahmet çalışır diyor ki:

  11 24 2000 yılında ssk lı olarak işe başladım 3700.günüm var 2002 de el ayak tan yüzde 60 rapor aldım hastalık nörolojik polinöratapi ve hergün ilerliyor emekli olabilirmiyim cvb larsanız sevinirim mail atarsnız tşkkürleer

 81. bülent kumaş diyor ki:

  mrb ben 5000 pirimim var 89 vergi indirim raporum var ama ben özürlü emekli olmak istemiyorum malül statüsünden emekli ola bilirmiyim askerligimi yapmadım hastalıgım belimde skolyozum vardı ama 2 yıldır ileriderecede solunum yetmezligi var malül emekli olabilirmiyim lütfen bi cvp verin

 82. ali civelek diyor ki:

  ben astım bronşit hastasıyım raporlu ilaç alıyorum günün 6750 günüm var işe girişim 01.09.1989 emekli olabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim.

 83. alikemal hakkadoğru diyor ki:

  01 01 1990 ssk girişim var 2800 gün primim var epilepsi ve tüberkülöz hastalığım var emekli olabilirmiyim

 84. özlem diyor ki:

  2006 yılında meme kanseri geçirdim ameliyet + radyo terapi ve kemoterapi aldım. ayrıca 1989 da nodüler guatrdan da ameliyat oldum ve ilaç kullanıyorum.1994 yılından beri çalışmaktayım. Bana tam teşekküllü hastaneden % 40 ve üstü rapor alarak emekli olabileceğim söylendi. Bu durumda % 40 rapor alabilir miyim? Teşekkürler

 85. C.G. diyor ki:

  8 yıllık ms hastasıyım.Yüzde 88 ağır engelli raporum ve 4600 gün primim var buna rağmen malulen emekli edilme konusunda karar verilememiş.Vermiş oldukları bu kararı anlamış değilim.Anlayan arkadaşların benide bilgilendirmelerini bekliyorum.Saygılar.

 86. zubeyde diyor ki:

  merhaba ben FMF hastasıyım 2006 yılında teshis konuldu. pirim gün sayım 2570 acaba bu hastalıktan
  emekli olma sansım varmı?

 87. ali diyor ki:

  sağ böbreğim ameliyatla alınacak yakın bir zamanda sol böbreğimde de hafif büyüme var ayrıca hiper tansiyon hastasıyım sürekli ilaç kullanmaktayım bu iki hastalıktan emekli olma durumum nedir 2001 ssk girişliyim toplamda 2200 gün primim var

 88. celal diyor ki:

  merhaba ben 2006 yilinda gogus hastanesinde cigerlerimde yara vardi kaniyordu ilac tedavisi gordum su an ciger filmi cekindigimde doktorlar hemen anliyor tedavi gordugumu acaba malulen emekli olabilirmiyim 3550 gunum var ssk giris 2003 saygilar

 89. kamil diyor ki:

  böbrek yetmezliğinden dolayı emekliliğime iki sene kala malulen emekli oldum. şu anda bana bağladıkları 870 TL maaş almaktayım. çalışma gücüm yok. 4 kişilik aileyim iki çocuğum üniversite okuyor maaş bana yetişmiyor. devlet hastanesinden aldığım raporda %93 rapor verildi.raporda ağır özür ibaresi bulunmuyor. maaşımın artması için ne yapmam gerekiyor?

 90. Mustafa Sercan diyor ki:

  Merhaba eşime tek böbreğimi verdim 1800 gun prim var emekli olurmuyum

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Mustafa Sercan,

   Size ve eşinize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Lütfen durumunuzu yaşadığınız şehirde bulunan SGK Müdürlüklerine giderek sorgulayın ve sorun lütfen. Buradan size eksik ya da yanlış bir bilgi vermek istemiyoruz.

   Saygılar.

 91. burcu gülnar diyor ki:

  merhabalar babam bır kez anjıo oldu step takıldı işinden dolayı astımı vardı şimdi cigerlerınde toz kıtlelerı oluştu 10 yıldan uzun sigorta başlangıcı 1900 gunde primi var babama yuzde kaç verirler malülen emekli olabılırmı maaşları nelerdır şimdiden cok teşşekkürler…

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.