Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ( Yeni malülen emeklilik yasası 2013 )

Yeni malülen emeklilik yasası 2013 hangi hastalıklardan emekli olabilirim, hangi hastalığı olanlar malülen emekli sayılır ?

01.09.2013 tarihinde yayınlanan kanuna göre ” hangi hastalıklardan dolayı malülen emekli olunur olunabilir” sorularınızın cevapları değişti değerli tcemeklisorgulama.com kullanıcıları, zira biraz önce belirttiğimiz tarihte yayına giren yeni malülen emeklilik yasasına göre bağzı hastalıkları olanlara, emeklilik kapısı açıldı. Peki hangi hastalığı olan kişiler için mamülen emekli olabilir olacak. Bu yeni yasada neler değişti. Cevabını merak ediyorsanız makalemizin devamını lütfen okuyunuz.

Malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. Yeni düzenleme 1 Eylül’den itibaren yürürlükte. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malûlen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi 1 Eylül’den itibaren emekli olabilecek. Böylece malûlen emekli sayısı 119 bine çıkacak.
Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malûllük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor.

emekli
Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.
Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara koşulsuz malûliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malûl kabul edilecek.

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK
– Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.
– Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz malûliyet verildi.
– Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı. Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara malûliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ
-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malûl kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince malûliyet hakkı verildi.
-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malûl kabul edildi.
-Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malûl olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ
– Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar malûliyet listesine alındı.
– Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malûl sayılma kriterlerine eklendi.
– Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malûl sayıldı.
– MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.
– Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.
– Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar malûliyet kriterlerine eklendi.
ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR
– Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.
– Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
– Şeker hastalığına ilişkin malûliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması malûliyet kriteri olarak kabul edildi.
ASTIM HASTASI MALÛL SAYILDI
– Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez malûliyet kriterleri oluşturuldu.
– Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.
– Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle malûliyet hakkı getirildi.
– Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malûl olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

Kaynak: http://tcemeklisorgulama.com/malulen-emekli/2013-2014-malulen-emekli-olabilecek-hastaliklar

Bir önceki yazımız olan Emekli promosyon sorgulama başlıklı makalemizde bağkur, bağkur borç sorgulama ve bağkur prim hakkında bilgiler verilmektedir.

Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ( Yeni malülen emeklilik yasası 2013 ) ssk sorgulama tc ile hizmet dökümü,malulen emeklilik şartları 2013,malulen emekli nasıl olunur,tiroid kanseri malulen emeklilik,malülen emeklilik gün sayısı makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


BENZER KONULAR

Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ( Yeni malülen emeklilik yasası 2013 ) makalesi Ana Sayfa, EMEKLİLİK SORGULAMALARI kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Hangi hastalıklardan malülen emekli olunur ( Yeni malülen emeklilik yasası 2013 )” için 86 yorum

 1. cevat güner diyor ki:

  işte yorum yürürlüğe girdi denilen yadan il müdürlüklerinin haberi yok çünkü böyle bir yasa yok nasılkı her örenciye tablet bilgi sayar verdik dediler allah aşkına bir örenciye sorun alan varmı bu hükümet ufurukcu yalancı baloncu allah onları islah etsin

 2. cevat güner diyor ki:

  ben rizeden yazıyorum rize sgk il müdürü bana nerden çikardınız bu söylentileri ben şaştım yorum sizin

 3. zeki kayci diyor ki:

  astım başlangıcı dediler alarşi galiba acayıp ertarafım kaşınıyor ofiste toz koku olsun emen tıkıyor çalışamaz duruma geliyorum bilmiyorum ne yapmam lazım acaba emekli olma durumum olabilirmi

 4. nail diyor ki:

  bütün bilgiler https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ bu siteye yönlendiriyor. bütün sorguları buradan yapabiliyor muyuz?
  tşkler

  • admin diyor ki:

   EVet buradan işlem tabiki yapabilirsiniz. Tam olarak ne işlemi yapmak istiyorsunuz ? Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

   Saygılar

   • MEHMET DERİN diyor ki:

    BEL FITIĞINDAN AMELİYAT OLDUM ÇALIŞMAKTA ZORLANIYORUM BU YASA BENİDE KAPSIYORMU ?? cevaplarınızı bekliyourm

    • admin diyor ki:

     Merhabalar Mehmet DERİN,

     Konu ile alakalı SGK Müdürlükleri ile görüşmenizde fayda var. Buradaki yazılan hastalıklar haricinde hangi hastalıkların emellilik kapsamına girdiğini gireceğini bilemiyoruz.

     Saygılar.

    • yunus diyor ki:

     bende bel fıtığında sağ ve soldan ameliyat oldum fakat bel fıtığını kapsamıyor bizzat kendim sgkya gidip sordum yalnız dilekçeyi alıp heyetten yüzde 40 üzeri rapor alırsan malul olursun.

 5. Murat diyor ki:

  Malulen emekli olabilmek için tüm şartlardan önce 10 yıl ssk prim ödenmesi gerekiyor anladığım kadarıyla.Bu durum olmadıysa hangi hastalık olursa olsun emekli olunamıyor herhalde.

 6. Gülçin diyor ki:

  Günaydın benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim ben 3 yıl içinde 3 kez kulak ameliyatı oldum işitme kaybım var sol da 100 de yüz sag da ise 100 de 70 kaybım var ve yürürken denge bozukluğu yaşıyorum daha önce başvurdum bana cihazla duyuyorsun dediler ve gönderdiler şu anda kulak için cihaz faydasını yitirdi bana son olarak implant kulak ameliyatı uygulandı kafa tasına cihaz yerleştirdiler benim emekli olabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Sayın Gülçin,

   Bu durumda yüksek ihtimal ile sağlık raporu alarak başvurunuz halinde emekliliğiniz mümkün olabilir. Tabiki bunda hastanenin ve heyetin vereceği raporda önemli. Net bilgiyi SGK Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Buradan sizleri yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

   Saygılar.

 7. Fadime diyor ki:

  annem bagkurdan 6000 gün primi var bagkurdan emekli olamıyor yaşı beklemesi lazım sene 2011 den bu yana sigortalı 815 gün primi oldu onda da tiroid kanseri malulen emekli olabilir mi kanser hastaların da % 60 koşulu aranıyor mu

 8. ersoy diyor ki:

  lenf kanseri sebebiile % de 76 çürük raporu almış ve ilik nakliolmuş birisinin emeklisi için gereken şartlar nelerdir bir engelvarmıdır… bilgi sahibi olan arkadaşlarımızdan yada sistemden cevap bekliyorum.

 9. erdal diyor ki:

  Babam 1950 dodoğumlu ak ciğer hastasi surekli olarak solunum ilaclari kullaniyor 760 gün sigortasi bulunmakta Bu durumda mağlulen emekli ola bilirmi? Bi bilgi verirseniz sevinirim.

 10. Emel diyor ki:

  1990 sigorta girişim var.Toplam prim günüm 1809.%86 özür rapor sahibiyim.Raporum sürekli ve ağır özürlü yazıyor şuan da çalışmıyorum yeni çıkan yasa ile emekli olabilirmiyim. Kanser hastasıyım

 11. mert diyor ki:

  mrb. 27 yaşındayım. kendimi bildim bileli astım hastasıyım. bu sebeple 1 yıl önce astım atağı sebebiyle 20 gün üniversite hastanesinde yattım. astım hastası olduğum için askerlikten muaf oldum. hayatımda sadece 2 ay kadar sigortalı bir işte çalıştım. benim durumuma istinaden malulen emeklilik hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • şahin diyor ki:

   bende aynı senın gıbıyım heyete gırdim bugun yarı beli olacak sana iletirim tel 05397769481 şahin

 12. doğan diyor ki:

  bel eğrilivar çalışamıyom malulen emekli olabilirmiyim

 13. hamdi öztürk diyor ki:

  mrb ben 41 yaşında 5780 gün prim yatırmış biriyim.benim sorum şu benim gözümde makulapati yani sarı nokta hastalığı var sağ gözümde ki oran /,%90 civarında ve ayrıca ileri derecede astiğmat ve miyop var sol gözümün görme oranı %60 astiğmat ve miyop ondada mevcut ben rapor alarak emekli olma şansım var mı onu öğrenmek istiyorum.ilginize şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

 14. cuma cıbır diyor ki:

  mrb benim böbreğimin birisi yok ve hepatit b hastalığım var pirim 6400işgünüm var emekli olabilirmiyim bilgilendirirseniz cok sevinirim

 15. şükrü bayir diyor ki:

  mrb ben böbrek hastasıyım 1987 yılında bir amelıyat gecırdım 1993 lazerle taş kırdırdım taş kırarken böbregımı 3 yerde zarar görup yara şeklınde duruyor askerlıkten çuruge ayrdılar verdıklerı rapor b/53 f-2 hale her iki böbregımde taşlar var bu durumda iş gucu kaybına ugryorum rahtsızlıktan dolayı iş bulmam zorlaşıyor bu durumda malulen emeklı olabılırmyım pirım gun sayım 2925 iş gunum var emeklı olabılırmyım ilgınıze şimdiden tsk ederım

 16. beyhan kocaoglu diyor ki:

  merhaba ben 2003 yılları arsında kanser hastalıhına yakalandım ben o dönemde ssk lı deyildim fakat 3050 gün ssk da sigorta günümvar bu yasada ben emekli olabilirmiyim yaşım 46 hastalıhım süresinde annemdem sigortalıyım tedavime devam ediyorum bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 17. arzu diyor ki:

  merhaba ben 5 yıl önce rahim kanserinden ameliyat ve kemoterapi oldum 120 gün sigorta iş günüm var ben de emekli olabilirmiyim olursa e gibi işlemlerde bulunmam lazım

 18. beyhan kocaoglu diyor ki:

  merhaba ben 2003 yılları arsında kanser hastalıhına yakalandım ben o dönemde ssk lı deyildim fakat 3050 gün ssk da sigorta günümvar bu yasada ben emekli olabilirmiyim yaşım 46 hastalıhım süresinde annemdem sigortalıyım tedavime devam ediyorum bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar.not yetim aylıhı alıyorum bundan herhangi sebet olurmu.

 19. İDRİS diyor ki:

  merhaba ben 32 yaşında yüzde 80 engelli hemofili hastasıyım sık tekrarlayan eklem kanamalarından dolayı iki dizime protez takıldı sag kolumda güç kaybı var sag ayak bileğimde dondurma ameliyatı olmam gerekiyo 1999 ssk başladım 3400 pirim günüm var çalışamıyorum emekli olabilirmiyim şimdiden cevabınıza teşekkür ederim cebim 05303231411

 20. serkan diyor ki:

  Merhaba 30 yaşındayım doğuştan kalp hastayım 02/1997 de kalp aort kapak ameliyatı oldum askerden muafım ve kontrollerimde halen daralma görülüyor 2900 prim işgünüm var / ben bu kanundan ne kadar yaralana bilirim bilgi ?

 21. izzet yerlitas diyor ki:

  slm benim rahatsizligim karaciger yaglanmasi, gizli kollastür var,seker cikti, bel fitigi var birde omurgada kayma ben bu durumda emekli olma ihtimali olurmu yeni kanuna göre

 22. yasin diyor ki:

  merhaba benim ofsesif kombulsif bosukluluğumvar gece calışamas raborumvar bem malulen emekli olabilirmiyim.**17 yaşında sikortam başladı yüksekden ödeniyor şuan 37 yaşındayım ve hala çalışıyorum*işim kimyasal ve cok biz malulen emekli olduğum zaman maaşım nekadarolur *bana yardımcı olursanıs sevinirim cevabınızı bekliyorum teşekkürler….

 23. hasantuğbaözcan diyor ki:

  slm 8 seneden beri vertigo kulak çınlaması hastalıgı çekiyorum tedavi olmadıgım hastane kalmadı hertürlü tedaviyi oldum geçmedi 24 saat çınlamam devam ediyor işe giriyorum çalışamıyorum acaba emekli olabilirmiyim

 24. ARZU diyor ki:

  kuzenim kalp hastası ve 1yıldır yapay kalple yaşıyor malulen emekli olmak için başvurdu ama daha önce olan işyerinin vergi boçları yüzünden emekli olamayacağı söylendi bu konuda bilgi verirmisiniz teşekkürler..

 25. Engin ÇETİN diyor ki:

  05.11.1998 yılından beri sigortalıyım; 1990 yılında şeker hastası oldum, 2006 yılında yanlış operasyon sonucu gözümü kaybettim; hipertansiyon, retinopati, neröpati, kronik böbrek yetmezliği, sonucu maliye den %66 özürlü raporum var ancak sgk oranın yetersiz diyor, nasıl bir engele takılıyorum 3800 iş günüm mevcut, nasıl emekli olabilirim ? İl müdürlüğündeki personelin hiç bir kanunla ilgili tam bir bilgisi yok…

 26. Kemal diyor ki:

  Babam 15 yil once vefat etti annem babamin maasini aliyor 850 tl bnde bobrek hastasyim %90 raporum var yasim 27 hicbir guvencem yok rahatszligimdan dolayi ssk gidip basuvuruda bulundum ve bana sigortadan faydalanabilecegimi solediler belli bi sure sorada sigortam basladi ayrica annemin maasindanda kesinti yaptilar maasinin %30 bn aliyorum bu maas bnle anneme yetmiyor kendisine 550 tl maas kaliyor kesintiden dolayi tekrar gidip ssk basvuruda bulunsam bana ayri bi aylik baglarlarmi

 27. refik diyor ki:

  7 defa anju oldum 3 damar tıkalı 2 tanesinde stend var ve sag kolumda % 25 çalışmaz raporum var malülen emekli ola bilirmiyim iş prim günüm 4400 tşkler

 28. salih diyor ki:

  merhaba araştırmahastanesinde 32 gün yatılı kronik hb tedavisigödüm kısa aralılarla konturöllere gidiyorum 20 gün sonrada karaciger piyopsi sonucum çıkacak acaba benim malülen emkli olmaşansım varmı teşekkürler

 29. osman diyor ki:

  yeni kanun cikti madem ben neden hastan hastane surunuyorum corum devlet hastanesinde defalarca malulluk icin heyete girdim ret geldi sakatlik maasi adi almak icin heyete girdim %63 rapor cikti bu ne sacmalik boyle eskiden emekli olan malullerin simdilerde hic birseyleri yok fakat magdur olan benimgibi okadar insan varki hakkini alamiyo bu nasil yasa soruyorum

 30. erdal diyor ki:

  mrblar benim bir sorum olacak ben 2008de böbrek ameliyatı oldum ve inşaatta çalıştığım için şuan kendimi eskisi kadar güçlü hisstmiyorum artı birde epilepsi teşhisi konuldu malulen emekli olabilirmiyim ne yapmam gerekiyor lütfen bir yardım tşkler

 31. hacı diyor ki:

  selam benim bel fıtığım var bıroşitim var emekli olabilirmiyim 2500gunum var ssk selamlar

 32. ali diyor ki:

  Esim ise giris tarihi1987 yasi 39 iki yildir kanser hastasi. Mideyi tamamen aldirdik daha sonra ikinci ameliyatta karaciyerden ameliyat oldu fakat gunleri 720 simdi iki cocugun parasini yatirirsak malulen emekli olurmu. Tesekkurler

 33. mehmet özkan diyor ki:

  merhaba,esim parkinson hastasi.almanyada üc yil önce malülen emekli oldu. yüzde yetmisbesden.Onbes senedir bu hastalikla gecmisi var.gecen sene türkiyede de malülen emeklilik sarti olan tutari ödedik. iki defa reddedildi raporumuz. simdi eylül ayinda tekrar rapor düzenlendi,gönderildi bekliyoruz.bu arada esimin almanyada yirmiyedi sene calismisligi var.hastaligi ileri düzeyde olmasina ragmen süründürülüyoruz aklim ermedi…

 34. Kemal Karaçam diyor ki:

  Merhaba, 2300 gün primim var. 1995 girişliyim. Sara hastasıyım. Askerlik yaptırmadılar muafım. 2 ayda bir nöbet geliyor. Hergün ilaç kullanıyorum. Emekli olabilir miyim ?

 35. rahmi cırt diyor ki:

  bende seker hastasıyım ünsulun kulanıyorum birde hiper tansuyon var malülen emekli olabilirmiyim 4800 pirimim var

 36. ömer karadirlik diyor ki:

  Gözüm % 40 gormuyo malulen emekli olma sansim varmi tek gozum

 37. muammer doğan diyor ki:

  merhaba,sağ el başparmağımdan dolayı askerlikten 2 sene önce muaf oldum,tsk nın bana gönderdiği sağlık raporunda herhangi bir yüzde yok,bunun için ne yapmalıyım,başparmağımı kullanamıyorum gelişim geriliği var,anlıycanızbir oraganım eksik.1050 primim var acaba ilerde malulen emeklilik hakkı tanınırmı,galiba 1800 prim şartı aranıyormuş

 38. erdar demirci diyor ki:

  ben 2010 yılında kıriz geçirerek bayy pas amaliyatı oldum ve 5 tane damarım değişti ve aynı zamanda şeker hastalığım var günlük olarak insulin kullanıyorum sabah 25 ünite akşam 22 ünite ve 12 yıl bağkur ve 5 yıldır emekli sandığı yatıyor kendim şu an belediye başkanlığı yapıyorum yeni çıkan yasa ya göre malülen emekli olabilirmiyim teşşekkür ederim cevaplarsanız

 39. ramazan şahin diyor ki:

  astım hastasıyım tek göz tamamen görmüyor raporum yüzde kırk üç 01 11 1993 yılında sigorta girişim var 3600 pirim doldurursam emekli olmam için raporum yeterlimi

 40. ahmet diyor ki:

  tansiyon hastalıgım var calısmamı engellıyor malulen emeklı olabılırmıyım yardımcı olur musunuz?

 41. EKREM DOGAN diyor ki:

  MERHABA BEN1986 YILINDA BİR AMELAYAT GECİRDİ BÖPREGİMİN BİRİÇÜRÜMÜŞ ALDILAR BİDE İDRARYOLLARIDAN TAŞ İÇİN AMELEYAT OLDUM 1996 SSK BAŞLANGİÇ PİRİM GÜN SAYISI 4180 AÇABA MALULEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM VE RAPOR YÜDEKAÇ VERİLLER

 42. hasan diyor ki:

  mrb ben 87 doğumluyum 16 yıllık diyaliz hastasıyım ve mallan emekli olabilirmiyim saygılarımla 2000 günüm var

 43. ercan yuca diyor ki:

  merheba arkadaşlar meme kanseri hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim bigişi olan varsa lütfen bilgi versin

 44. LEZGİN DENİZ diyor ki:

  kaza gecırdım dalak alındı calısamıyorum acaba emeklı olabılırmıyım

 45. fılız diyor ki:

  ben beyın amelıyatı oldum kıs vardı alamadılar sadece ıcındekı sıvıyı bosalttılar malulen emeklı olabılırmıyım

 46. fıgen diyor ki:

  selam ben hiper tansiyon hastasym ve midefıdından amaliyat oldum ve safrakesesinde aldılar iksin bir oldum sa elimin parmakları sonu piminden kesik bel fıdında amaliyat olacaktım olmadım kendım koruyorum bir işyapamıyorum pskyatik tetavi görüyurum bunlara göre emekli ola bilirmiyim 1925 günm var cevapla sagılarıla

 47. SAMASTKeReM diyor ki:

  kalp hastaları malülen emeklı olabılırmı beyler acıl yazınnnnnn ya bılenınız var mı cevap ıstıyorum

 48. feyzullah ozcan diyor ki:

  ben 2007 den bu yana ramotolık atrık hastasıyım tedavı goruyorum ama her hangı bır ılerleme kayıt etmedm benım bu durumum malulen emek lı olmama yeterlımı bana telefonla cevap verırsenız sevınırım

 49. zarife arıkan diyor ki:

  keratakonus hastasıyım yüzde otuz görebiliyorum,astımım,diyabet insibidustan kaynaklanan hipofez bezinde nodül var müdahele edilemiyor,ayklarımda venöz yemezliğimde var emekli olabilirmiyim. 1991 ssk girişim,4326 pirimim var teşekür ederim

 50. recep gök diyor ki:

  selam ben 4 ay önce kalp tekı aort kapagım degıstı ve mıtral apakta degişecek diyorlar bel fıtıgım var ve hemoroıtım var emeklı olabılrımıyım

 51. Güney diyor ki:

  merabalar bana 2009’da İzmir tepecik hastahanesinde tüberkiloz teşhisi koyuldu.9 ay tedaviden sonra tüberkiloz olmadığım anlaşılıp sarkoidoz olduğum söylendi.onunda tedavisini gördükten sonra sarkoidoz olmadığım söylendi.2012’de Ankara sanatoryum hastahanesinde meslek hastalıkları bölümüne yattım.orda ameliyat ile alınan parçadan p p’ye bağlı pnömokonyoz olduğum dünyada ilk olduğum söylendi.kurul rapor çıkardı malulen emekli olabilmem için İzmir sgk’daki görevliler iş yerimden şikayetci olmam gerektiği söylendi.şu an çalışamaz durumdayım nasıl iş yerimden şikayetci olmadan emekli olabilirim.
  cevap verebilirseniz sevinirim.

 52. tahir diyor ki:

  merhabalar ben 2013 ocak ayında kalp krizi geçirdim çok agır bikriz kalp gücüm 100de 35 40 civarında 32 yaşındayım 10 yıllık sigortalıyım 3200 gün primim var vergi iadesinden 100de 43 raporum var yeni yasaya göre malulen emekli olma şansım varmı

 53. ferhat kacar diyor ki:

  epilepsi hastasıyım malulen emekli olabilirmiyim olmak için ne yapmalıyım

 54. gokhan diyor ki:

  merhaba ben 1974 doğumluyum 1993 de bağkurum 12yıl da borcum var 1997de de ssk var 2950 de pirimim var şu an astım hastasıyım alerjik de var yüzde57 raporum var bana yardımcı olursanız nasıl sevinirim inanın emekli olmak değil rabbim sağlık versin çalışmak hastalıkla zorlaşıyor tıkanıyorum ciğer hemen yoruluyor son umut selamlar

 55. mehmet tolun diyor ki:

  merhaba 1975 dogumluyum 1990 ssk lıyım 2900 gun pırımım var 1994 sag bobregımı aldırdım 6 ay oncede seker hastasıyım mamulen emeklı olabılırmıyım ceveplarsanız tskler

 56. sadrettin acar diyor ki:

  Ben 1980 ssk gırısli 2000 gunüm var 12 ay askerlik yaptım curuge ayrıldım kalp hastasıyım asd uygulandı hıper tansıyonum var ameliyattandan önce yuzde kırkbes calısamaz raporum var bındokuzyuz altmış dort dogumluyum emekli olabılrmıyım

 57. ahmet gültekin diyor ki:

  babam 2 defa beyin ameliyatı geçirdi ve sol gözünde görme kaybı oldu 100 de 70 falan görme kaybı var ama 4 yıl önce ameliyat olmuştu tekrar heyete girmesi falan gerekir mi ve 20 yıldan fazlada bağkurlu emekli olabilme şansı nedir acaba…

 58. yılmaz diyor ki:

  Merhaba Torna-Tesviye ustasıyım.SSK Primim 4800 gün.1976 Doğumluyum.Ağır iş yani.bel fıtığın dan ameliyat oldum çalışmakta zorlanıyorum aynı zaman da şeker hastalığım da var 300-400 arası şekerim var birde gözler de bozuk (SAĞ 3,75) – (SOL 3,5) görme bozukluğu var.Vergiden Muaf Emeklilik konusun da nasıl bir yol izlemem gerek acaba yardımcı olursanız sevinirim tşkkrlr.

 59. erkan kalyoncu diyor ki:

  4 yıldıl cpap makinası kullanıyorum 6025 gün primim var uyurken kalp durması oluyor bu şartlarda malulen emekli olabilirmiyim

 60. BÜLENT diyor ki:

  2003 yılından buyana sarkidoz hastasıyım.her yıl kontrole gidiyorum .5000 primim var .malülen emekli olabilir myim ?

 61. KEVSER diyor ki:

  fa hastasıyım tek başıma işe gidip gelemiyorum.28/02/2008den bu yana devlet memuruyum.ne şartlarda emekli olurum çok zor durumdayım rapor almam yeterlimi veya ne kadar süre daha çalışmam gerekli???

 62. MEHMET TIRKAZ diyor ki:

  BEN 05 / 12 / 2012 DE SEREBNAL ENFARKTÜS ( BEYİN KANAMASI ) GEÇİRDİM . BUNA BAĞLI HİPER TANSİYON , DİYABET HASTASIYIM MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM

 63. MEHMET TIRKAZ diyor ki:

  NOT: DOĞUM TARİHİM :20 / 05 / 1955 …. SİGORTA PİRİMİM 3250 GÜN . ŞU AN ÇALIŞAMIYORUM NEDENİ 05 / 12 / 2012 SEREBNAL ENFARKTÜS ( BEYİN KANAMASI ) + HİPER TANSİYON + DİYABET HASTASIYIM MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM

 64. hakan diyor ki:

  Selam ben %94 ağır özürlü M.S hastasıyım 550 gün sigortam var malulen emekli olabilirmiyim yardımcı olursanız teşekkür ederim kolay gelsin

 65. ibrahimcitil diyor ki:

  ben vertiko
  hastalım var inşaata çalışıyorum iskeleye çıkmak zorunda kalıyorum mecburum 1968 doğumluyum emekliğime 4 yılım var günüm doldu sadece yaşa takıldım ssk girişim 1986 teşekkür ederim

 66. Serdar zengin diyor ki:

  Doğuştan tek böbrekliyim.askere gittikten iki ay sonra ,askerliğe elverişli değildir raporu verdiler.yıl2005te.ama dereceli rapor değil.bunun için SSK hastanesinden heyet raporu aldım.yüzde 10 şuan çalışıyorum.2001 sigorta girişim var . Ve2200 pirimim var.bunun bi faydası olurmu.ne yapmam lazım.

 67. ömer zorlu diyor ki:

  mrb bnm kulağımda hiç dinmeyen çınlama oluyo doktora gittim tedavisi olmadığını söyledi çok rahatsız ediyo duramıyoyum çalışırken ugututudan çok rahtsız oluyorum konssatre kaybı oluyo işe kendimi veremiyorum emekli olma şanssım varmı yaşım 42 ssk 5000 günüm var lütven cevap verirseniz çok teşekürler

 68. asil diyor ki:

  S.a 2010 sigorta girişim var ama toplam 550 gun ssk var kalp hastasiyim tedavisi olmadigi icin raporum % 100 sizce ben ne zaman emekli olurum yeni yasaya gore yardim lütfen cvp almaya ihtiyacim var

 69. reyhan taskiran diyor ki:

  Merhaba benim dogustan iki kalcam cikik calisamiyom kalcam ve belim cok agiriyor 3700gun sigortam var malulen emekli olabilirmiyim yardimci olursaniz tesekkur ederim

 70. murat merdin diyor ki:

  merhabalar 3 ay önce akciğer ameliyatı oldum 2000 yılından beri sogortalıyım emekli olabilirmiyim cevaplarsanız seevinrinm

 71. erol diyor ki:

  benim bir sorum olacak

 72. ayhan boyun diyor ki:

  Akcigerden sarkoidoz teşhisi konulan bi rahatsızlıkla başlayan 2008 tarihinde belli bi tedavi gördükten sonra bu rahatsızlık vücutta eklem romatizması na dönüşüp onada ankilozon supontilid tanısı konmuştur. Ve bu süreç. İçersinde her gün ilaç kullanmaktayim. Bununla ilgili malülen emekli olabilir miyim ?

 73. celal diyor ki:

  slm ben 2006 yilinda tuberkuloz tedavisi gordum ciger filmi cekildiginde hemen doktorlar tedavi gordugumu anliyorlar 2003 ssk girism 2600 gunum var malulen emekli olabilirmiym

 74. çetin diyor ki:

  slm ben 2005 yılında 2.inci kattan düştüm ve dalak yaralanması sebebiyle dalağım alındı. emekli olma durumum varmı varsa bilginiz yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

 75. mahmut kılınç diyor ki:

  1989 da sigorta başlangıcım var.2836 gün pirimim var.askerde akciger tüberküloz geçirip çürük aldım.şuanda hastalıgım nüksediyo nefes darlıgım var. ve araba çarpması nedeniyle sag kalçada pilatin var.malülen nasıl emekli olabilirim .cevaplarsanız memnun olurum.

  • admin diyor ki:

   Selamlar Mahmut Kılınç,

   Öncelikle mağduriyetleriniz neticesinde ilgili kurumun sizin için malülen emekli olabilir yazısı vermesi gerekiyor. Bu yazı ve rapor neticesinde prim gün sayınız da malülen emeklilik için uygun. SGK Müdürlüğü ile lütfen durumunuzu görüşün sizleri en iyi onlar yönlendireceklerdir.

   Saygılar, geçmiş olsun.

 76. Saime diyor ki:

  hipertansiyon hastasıyım. 45 yaşımdayım. Malulen emekli olabilir miyim ?10 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum.SAYGILAR.

 77. Ahmet Aksoy diyor ki:

  Merhaba ben troit kanseriyim 4 oldu amaliyat oluyorum 3 kere de atom aldım acaba malulen emekli olabilirmiyim

 78. şenol diyor ki:

  brenşektazi hastaıığı malulen emekli olurmu

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.