Emekli maaşı nasıl yüksek olur yükseltilir ve yüksek alınır ?


Emekli maaşını nasıl yükseltebilirim ? Emekli olduğumda nasıl yüksek aylık ve maaş alabilirim ?

Sosya Güvenlik Uzmanı sayın Ali TEZEL’ien bu konuyla alakalı bir yerde okuduğum ve siz emekli olacak misafirlerimize ve vatandaşlarımıza da son derece yararlı olduğunu düşündüğüm yazıyı aynen sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizlerde yüksek emekli maaşı alabilmek için aşağıda yazılanlara lütfen dikkat ediniz.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN YAPILMASI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.

sgknet

1)Bir prim ödeme gün sayınız fazla olmalı,

2)Sizin için sigortaya bildirilen sigorta primine esas kazanç (SPEK) yüksek olmalıdır.

Mümkünse ve günleriniz yeterliyse aylık kazancınızı alabildiğince az günde gösterin. Örneğin 2000 Lira maaş alıyorsanız bu maaşı 30 gün üzerinden değil de 7 puantaj kodu ile 5 gün üzerinden sigortaya bildirilmesini sağlayın. Bu size ileride alacağınız emekli maaşının yüksek olmasını getirir. Tabii geçmişteki çalışma günleriniz ve kazançlarınız da alacağınız emekli maaşını belirler .En azından bundan sonrasında kurulan tuzaklara düşmemiş olursunuz.

Emekli aylığınızı hesaplanırken 4A lı için ,(SSK )

1999 öncesi dönem  ilk 5000 gün için aylık bağlama oranı %60 ve 5000 günden sonraki her 240 gün için %1 artırılır.25 yıl sigortalılık (9000 gün ) süresi olanın Aylık Bağlama Oranı %76 olur.

1999 sonrası için ilk 3600 gün için %35 , sonraki her 360 gün için %2 ve 9000 günden sonraki her 360 gün için %1.5 artırılır.9000 günü olan için Aylık Bağlama Oranı%65 dir.

1.10.2008 sonrası için her yıl % 2 Aylık Bağlama oranı artar.9000 günü olanın Aylık Bağlama Oranı %50 dir.

Emekli olacaklara bir tavsiyemiz de Tahsis Formunu doldururken bakmakla yükümlü olan kişi hanesine eş çocuk gibi yakınlarınızı eklemenizdir. Bu maaşınız hesaplanırken Aylık Bağlama Oranını artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.

Emekli maaşınızı artırmak için çok çalışmak yerine nasıl çalıştığınıza özellikle  dikkat edin.

*Gününüz  dolduysa asgari ücretin üç katından az sigorta primi adınıza 30 gün üzerinden yatıyorsa bilin ki çalıştığınız her ay ileride alacağınız emekli aylığı en az 2 lira azalıyor.

*Gününüz dolduysa ve yaşı bekliyorsanız  asgari ücretle de çalışmak zorundaysanız kayıt dışı çalışın.

*4A dan emekli olmaya çalışın ,isteğe bağlı, tarım ssk , tarım bağkur , zorunlu bağkur seçeneklerinden olabildiğince uzak durun.

Emekliliğinizi son bir iki yılda değil en az on yıl önceden  planlamaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - EMEKLİLİK SORGULAMALARI

Kimdir Admin

" Tc İle " kelimesi ile sitesini açmış ve insanlara olabildiğince özgün ve resimli anlatarak konular sunan, doğru şekilde sorgulamaların nasıl yapılacağını anlatmayı sizlere ilke edinen. Çarpmada etkisiz, toplamada yutan eleman :)