Emekli maaşı nasıl yüksek olur yükseltilir ve yüksek alınır ?

Emekli maaşını nasıl yükseltebilirim ? Emekli olduğumda nasıl yüksek aylık ve maaş alabilirim ?

Sosya Güvenlik Uzmanı sayın Ali TEZEL’ien bu konuyla alakalı bir yerde okuduğum ve siz emekli olacak misafirlerimize ve vatandaşlarımıza da son derece yararlı olduğunu düşündüğüm yazıyı aynen sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizlerde yüksek emekli maaşı alabilmek için aşağıda yazılanlara lütfen dikkat ediniz.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN YAPILMASI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.

sgknet

1)Bir prim ödeme gün sayınız fazla olmalı,

2)Sizin için sigortaya bildirilen sigorta primine esas kazanç (SPEK) yüksek olmalıdır.

Mümkünse ve günleriniz yeterliyse aylık kazancınızı alabildiğince az günde gösterin. Örneğin 2000 Lira maaş alıyorsanız bu maaşı 30 gün üzerinden değil de 7 puantaj kodu ile 5 gün üzerinden sigortaya bildirilmesini sağlayın. Bu size ileride alacağınız emekli maaşının yüksek olmasını getirir. Tabii geçmişteki çalışma günleriniz ve kazançlarınız da alacağınız emekli maaşını belirler .En azından bundan sonrasında kurulan tuzaklara düşmemiş olursunuz.

Emekli aylığınızı hesaplanırken 4A lı için ,(SSK )

1999 öncesi dönem  ilk 5000 gün için aylık bağlama oranı %60 ve 5000 günden sonraki her 240 gün için %1 artırılır.25 yıl sigortalılık (9000 gün ) süresi olanın Aylık Bağlama Oranı %76 olur.

1999 sonrası için ilk 3600 gün için %35 , sonraki her 360 gün için %2 ve 9000 günden sonraki her 360 gün için %1.5 artırılır.9000 günü olan için Aylık Bağlama Oranı%65 dir.

1.10.2008 sonrası için her yıl % 2 Aylık Bağlama oranı artar.9000 günü olanın Aylık Bağlama Oranı %50 dir.

Emekli olacaklara bir tavsiyemiz de Tahsis Formunu doldururken bakmakla yükümlü olan kişi hanesine eş çocuk gibi yakınlarınızı eklemenizdir. Bu maaşınız hesaplanırken Aylık Bağlama Oranını artırır. Bu da maaşınıza olumlu yansır.

Emekli maaşınızı artırmak için çok çalışmak yerine nasıl çalıştığınıza özellikle  dikkat edin.

*Gününüz  dolduysa asgari ücretin üç katından az sigorta primi adınıza 30 gün üzerinden yatıyorsa bilin ki çalıştığınız her ay ileride alacağınız emekli aylığı en az 2 lira azalıyor.

*Gününüz dolduysa ve yaşı bekliyorsanız  asgari ücretle de çalışmak zorundaysanız kayıt dışı çalışın.

*4A dan emekli olmaya çalışın ,isteğe bağlı, tarım ssk , tarım bağkur , zorunlu bağkur seçeneklerinden olabildiğince uzak durun.

Emekliliğinizi son bir iki yılda değil en az on yıl önceden  planlamaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Mavi kart sahibi mavi kartlıların türkiyeden emekli olabilmesi mümkün mü ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorgulama - Google Aramaları:

emekli maaşı nasıl yükseltilir,emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim,tarim ssk emekli maaşi,emekli maaşı nasıl yüksek alınır,ali tezel ne kadar emekli maaşı alırım,yüksek emekli maaşı nasıl alınır,bağkurdan yüksek maaş almak için,9000 gün emeklilik maaşı,ssk en yuksek emekli maasi,9000 güne ne kadar emekli maaşı alırım,
Emekli maaşı nasıl yüksek olur yükseltilir ve yüksek alınır ? makalesi Ana Sayfa, EMEKLİLİK SORGULAMALARI kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli maaşı nasıl yüksek olur yükseltilir ve yüksek alınır ?” için 3 yorum

 1. Selcuk Dolgun diyor ki:

  Ssk dan 2000 yilinda emekli oldum. Emekli oldugumda en yuksek maas alandan.sonra 3 siradaydim simdi 8 siradayim nasil boyle bir durum ortaya cikti anlamiyorum.

 2. DURAK KILNÇ diyor ki:

  1965-1980 ARASI KAMU TEŞEKKÜLÜNDE İŞÇİ KADROSUNDA İKEN, YURT DIŞINA ÇIKTIM.2004 YILINDA ÜNİVERSİTE MEZUNU OLARAK EMEKLİYE AYRILDIM.EMEKLİYE AYRILIRKEN TAHSİL SEVİYESİ GÖZ ÖNÜNE ALINMADAN DAHA EVVELKİ ÇALIŞMALARIM KALE ALINARAK EMEKLİLİK İŞLEMLERİM YAPILDI. BEN OKUL KONUSUNU BİLDİRİR BİR DİLEKÇE İLE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU EMEKLİLİK BÖLÜMÜNE BİLDİRDİM. ALDIĞIM CEVAP BENİ TATMİN ETMEDİ.ALDIĞIM MEVCUT EMEKLİLİK MEBLAĞINI YÜKSELTMEK İÇİN VERECEĞİNİZ BİLGİYE İHTİYACIM VARDIR.BİRDE KIDEM TAZMİNATI ALMADAN YURT DIŞINA ÇIKTIM. ŞU ANDA O GÜNLERE AİT KIDEM TAZMİNATINI ALABİLİRMİYİM.

  YAŞ 65 İN ÜSTÜNDE SAYGILAR SELAMLAR

 3. Ayşe ŞAHİN diyor ki:

  30 Ocak 1958 doğumluyum. Ssk prim ödeme toplam 5900 günüm var. Son 2-3 sene ssk yüksek ödenirse emeklilik maaşımında yüksek olmasına yardımcı olur mu? Emeklilik maaşımı yükeltme şansım var mı?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.


1 × = altı

Önceki yazıyı okuyun:
Mavi kart sahibi mavi kartlıların türkiyeden emekli olabilmesi mümkün mü ?

Mavi kart sahibi emekli olabilir mi ? Bu hususla alakalı mevzuatta yazanlar nedir ? Merhabalar Ben Almanya vatandaşıyım ve Türkiye'den...

Kapat