Emekli maaşına haciz icra gelir mi ?


Emekli maaşına haciz konulamaz ! Bağkur ve ssk emekli aylıklarına haciz konulabilir mi ? 2014

Merhabalar Benim adım Ayşe Koçer acaba emekli sandığına göre emekli olan bir memurun haciz durumu hakkında bilgi verir misiniz ,bir yere borcum var ve haciz konulabilir mi bu maaşıma bunu merak ediyorum cevap yazarsanız sevinirim.
Merhabalar Sayın Ayşe KOÇER sorunuzu cevaplandırmaya çalışalım. Emekli maaşınıza haciz gelemez tabiki;  Hayır konulamaz çünkü 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık alan memur emekli, dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmü uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi, verdiği kritik kararla emekli, dul ve yetim aylıklarını hacizden korumuş oldu.
Bir emekli örneğin kredi kartı borcu sebebiyle takibe uğrarsa, bu borç için maaşına haciz konamıyor. Ancak Halk Bankası, açtığı bir davada yasanın bu hükmünün Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu iddia etti. Mahkeme bu iddiayı ciddi buldu ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Emeklilerin aylıklarına haciz gelebilir mi konulabilir mi ?

Emeklilerin aylıklarına haciz gelebilir mi konulabilir mi ?

Anayasa Mahkemesi, 12 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, bu hükmün anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine karar verdi.
Bugüne kadar olduğu gibi,  SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına bundan sonra da haciz konulamayacak.
Sadece emekli, dul ve yetimin izni olursa haciz uygulanabilecek.

Aylıklara haciz konamayacak
5510 Sayılı Kanun’un 93. Maddesi : Gelir, aylık ve ödenekler; 88′inci Madde’ye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.
Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir” deniliyor. Buna göre SGK tarafından ödenen aylık ve gelirlere, sadece SGK’ya olan borçlar ve nafaka borçları için haciz konabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kategorideki Diğer Konular - 2022 emekli

Kimdir Admin

" Tc İle " kelimesi ile sitesini açmış ve insanlara olabildiğince özgün ve resimli anlatarak konular sunan, doğru şekilde sorgulamaların nasıl yapılacağını anlatmayı sizlere ilke edinen. Çarpmada etkisiz, toplamada yutan eleman :)